Vrati se nazad

Doktor tehničkih nauka Božidar Krstajić, Redovni profesor

1. OSNOVNI PODACI
ImeBožidar 
PrezimeKrstajić 
Datum rođenja07.07.1948 
Mjesto rođenjaŽabljak 
Država rođenjaCrna Gora 
ZvanjeRedovni profesor 
TitulaDoktor tehničkih nauka 
E-mailbozidar.krstajic@etf.unssa.rs.ba 
Direktni telefon+387-57-342-867 
Telefon na poslu, lokal+387-57-342-788 
Visokoškolska ustanova Univerzitet u Istočnom Sarajevu 
Organizaciona jedinicaElektrotehnički fakultet 
Naučna oblast (naučno polje i uža naučna oblast)Opšta i teorijska elektrotehnika, Elektroenergetika  
2. PODACI O STEČENIM DIPLOMAMA
Diploma (osnovne studije, I ciklus)
Godina1972 
MjestoSarajevo 
InstitucijaElektrotehnički fakultet Univerziteta u Sarajevu 
Naslov radaKapacitivni naponski transformator kao element za napajanje mjernih, kontrolnih i zaštitnih instrumenata i uređaja 
OblastElektroenergetika  
Magistarska teza (master, II ciklus)
Godina1977 
MjestoZagreb 
InstitucijaElektrotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu 
Naslov radaKomutacioni prenaponi na elektrolučnim pećima 
OblastElektroenergetika  
Doktorska disertacija (III ciklus)
Godina1986 
MjestoSarajevo  
InstitucijaElektrotehnički fakultet Univerziteta u Sarajevu 
Naslov rada„Jedan novi pristup proračunu i optimizaciji 3D elektrostatičkih polјa metodom integralnih jednačina“ 
OblastElektrotehnika  
3. PODACI O IZBORIMA U ZVANJE
Godina izbora (reizbora)Naziv zvanjaUstanovaNaučna oblast
2003Redovni profesorElektrotehnički fakultet Univerziteta u Srpskom SarajevuOpšta i teorijska elektrotehnika, Elektroenergetika
1989Vanredni profesorElektrotehnički fakultet Univerziteta u SarajevuTeorijska elektrotehnika, Elektroenergetika
1986DocentElektrotehnički fakultet Univerziteta u SarajevuTeorijska elektrotehnika, Elektroenergetika
1978Viši asistentElektrotehnički fakultet Univerziteta u SarajevuTeorijska elektrotehnika, Elektroenergetika
1972AsistentElektrotehnički fakultet Univerziteta u SarajevuTeorijska elektrotehnika, Elektroenergetika
4. STRUČNA BIOGRAFIJA
Opredijelio se za elektrotehničku struku upisom na Elektrotehnički fakultet u Sarajevu 1967. godine, oblast elektroenergetika, smjer elektroindustrija.

Kao student radio je dvije godine kao demonstrator, izvodeći redovne vježbe na predmetima matematike na prvoj godini studija.

Kao apsolvent boravio je, u sklopu razmjene studenata, na dvomjesečnoj stručnoj praksi u Lozani, Švajcarska.

U toku studija, za visok prosjek ocjena, dobio je Diplomu i Srebrnu značku Fonda "Hasan Brkić" Univerziteta u Sarajevu.

Diplomirao je među prvima u generaciji, sa prosječnom ocjenom 9.15, u maju 1972. godine.

Nakon završetka studija zaposlio se na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu na Katedri za elektrotehniku i električna mjerenja. Radio je na predmetima: Teorija električnih kola I i II, Teorija elektromagnetskih polјa, Osnovi elektrotehnike IV i Elektromagnetika.

Postdiplomski studij na Elektrotehničkom fakultetu u Zagrebu završio je 1977. godine, sa prosečnom ocjenom 10. Tema pripada naučnoj oblasti elektroenergetike. U radu su istraživani uzroci havarijskih prenapona na elektrolučnim pećima koji prate komutacije na pećnim transformatorima u Želјezari Ilijaš.

Doktorsku disertaciju je odbranio na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu krajem februara 1986. godine. Tema doktorske disertacije pripada naučnoj oblasti modelovanja i numeričkih metoda za analizu i proračun kvazistatičkih električnih polјa u materijalno složenim, linearnim, izotropnim sredinama. Sa disertacijama koje su iz ove oblasti urađene pod rukovodstvom prof. Milojkovića i prof. Haznadara, i ovaj rad bio je osnov za kasniji uspješan i brz razvoj numeričkih metoda i CAD sistema za projektovanje elektroenergetskih uređaja, po čemu su Elektrotehnički fakultet u Sarajevu i grupa njegovih nastavnika i saradnika (profesori S. Milojković, B. Krstajić, Z. Anđelić, docent S. Babić, ...) izbili u svjetski vrh.

Pola godine, u toku 1980, proveo je na radu u Energoinvestu, OOUR Livnica, radeći na realizaciji vlastitog projekta zbirnog mjerenja električne energije.

Do aprila 1992. godine istraživački rad je obavlјao u Laboratorijskom kompleksu za elektrofizikalna mjerenja i elektromagnetska polјa (LEFEMP) Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu.

Pored angažovanosti u nastavnom procesu na predmetima Katedre za elektrotehniku i električna mjerenja, od 1977. godine radi u laboratorijama Katedre, što je omogućilo izradu niza projekata za potrebe privrednih organizacija, koji su realizovani u praksi.

Sa dr Zoranom Anđelićem osnovao je Ovlašćenu laboratoriju za kalibraciju mjernih instrumenata Saveznog zavoda za mjere i dragocjene metale na ETF-u u Sarajevu.

U toku rada na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu učestvovao je u izradi većeg broja naučnoistraživačkih i stručnih projekata, koji su rađeni u okviru Republičke zajednice za naučni rad BiH i za potrebe privrede. Rad na ovim projektima znatno je uticao na njegovu naučnu i stručnu orijentaciju, koja obuhvata oblasti: teorijske elektrotehnike, elektroenergetike, električnih mjerenja, elektromagnetskih polјa i numeričkih metoda.

Angažovanje na projektima i istraživačkim zadacima koji su se izvodili za potrebe RMK Zenica, Želјezare Ilijaš, INEZ-a, Livnice - Energoinvest, Unioninvesta, Elektrodistribucije "V. P. Valter", Armatura - Energoinvest, Energetske elektronike, INCEL-a, Sanatrona, MINEL-a, itd., omogućilo mu je da poveže teorijske aspekte istraživačkog rada sa konkretnim stručnim i praktičnim problemima koji se susreću u praksi.

Kada je izabran u zvanje vanrednog profesora, kandidat je, kao koautor, učestvovao u realizaciji dva projekta iz međunarodne saradnje, jedan sa Tehničkim univerzitetom u Minhenu, a drugi sa Resselear Polytechnic Institute Troy, USA.

Kandidat je izvodio nastavu na postdiplomskom magistarskom studiju iz predmeta Optimizacija elektromagnetskih polјa. Za slušaoce je napisao i odgovarajuću skriptu.

Krajem 1992. godine kandidat dobija poziv od prof. dr S. Salona iz SAD da, sa svojim kolegama prof. dr Milojkovićem i docentom dr S. Babićem, napusti ratom zahvaćenu Bosnu i Hercegovinu i da nastavi zajednički rad, koji je ranije započet i koji je dao odlične rezultate. Zbog ratnih okolnosti, ova saradnja nije nastavlјena.

U toku 1994. godine kandidat, uz profesora Milojkovića, dobio je poziv od prof. dr Hansa Štajnbiglera sa Tehničkog univerziteta u Minhenu da dođe u Minhen i da radi kao gostujući profesor u Laboratoriji za visoki napon. Na taj način se nastavila saradnja na istraživačkim projektima u oblasti razvoja CAD sistema za projektovanje elektroenergetskih uređaja, koja je započeta ranije i koja je dala vrlo zapažene rezultate. Ovaj poziv je prihvaćen i saradnja sa Tehničkim univerzitetom u Minhenu je nastavlјena.

U ABB-ovom istraživačkom centru u Hajdelbergu formirana je posebna grupa istraživača koja je radila na dalјem razvoju CAD programskog paketa POLOPT®.

Na zahtev Laboratorije za visoki napon Tehničkog univerziteta u Minhenu, i po posebnom ugovoru, profesori Milojković i Krstajić razvijaju posebnu verziju softverskog paketa za proračun linearnih i nelinearnih elektromagnetskih 2D i 3D polјa. Ovi paketi su namijenjeni studentima za vježbenje, a mogli su se koristiti i komercijalno za manje složene probleme.

Kandidat je šest godina proveo na radu u Istraživačkom centru ABB-a u Hajdelbergu, SR Nјemačka, posredstvom Tehničkog univerziteta u Minhenu. Čitav ovaj period radio je na razvoju numeričkih metoda sa primjenom u teoriji 3D elektromagnetskih polјa (elektrostatika, magnetostatika, kvazistacionarna elektromagnetska polјa, vrtložne struje, sile, …) metodom integralnih jednačina.

Od 1. novembra 2000. do 1. novembra 2001. godine radi za Istraživački centar ABB-a u Hajdelbergu iz Beograda. Ovakav angažman predstavlјao je tzv. „rad na dalјinu“ (telearbeit). (Posredstvom Interneta iz Beograda, se pristupalo bazama i fajlovima u Hajdelebrgu. Dnevne promjene na njima bile su vidlјive ostalim istraživačima u Hajdelbergu.)

Od 1. januara 2002. godine, narednih 10 godina radio je kao redovni profesor na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu obavlјajući funkciju dekana.

Od školske 2010/11. godine angažovan je kao profesor na predmetu Elektrotehnika na Fakultetu za proizvodnju i menadžment u Trebinju.
5. REZULTATI PRODUKCIJE NAUČNO ISTRAŽIVAČKOG/UMJETNIČKOG RADA
Spisak rezultata R100 - Udžbenik, zbirka zadtaka, praktikum i sl.
Spisak rezultata R104 - Praktikum Broj
  1. B. Krstajić, D. Šuka, "Elektrotehnika, skripta za studente Fakulteta za proizvodnju i menadžment u Trebinju", 2011
Spisak rezultata R200 - Mentorstvo i članstvo u komisiji
Spisak rezultata R202 - Mentorstvo magistarske tezeBroj
  1. Dragan Tabaković, Predikacija gustine snage elektromagnetskog zračenja baznih stanica mobilne telefonije, Elektrotehnički fakultet u Sarajevu, 15.06.2013
Spisak rezultata R203 - Članstvo u komisiji za odbranu doktorske disertacijeBroj
  1. Slobodan Babić, Računanje magnetostatičkih polja metodom integralnih jednačina, Elektrotehnički fakultet u Sarajevu, 05.04.1991
Spisak rezultata R204 - Članstvo u komisiji za odbranu magistarske tezeBroj
10 
  1. Darko Šuka, Predikacija gustine snage elektromagnetskog zračenja baznih stanica mobilne telefonije , Elektrotehnički fakultet Istočno Sarajevo, 15.06.2012
  2. Milomir Šoja, ?????????, Elektrotehnički fakultet Istočno Sarajevo, 07.04.2004
  3. Alija Muharemović, ????????, Elektrotehnički fakultet u Sarajevu, 15.06.1981
  4. Ognjen Marković, ????????, Elektrotehnički fakultet u Sarajevu, 03.12.1985
  5. Dražen Beatović, ??????????, Elektrotehnički fakultet u Sarajevu, 24.06.1986
  6. Amil Kamenica , ???????, Elektrotehnički fakultet u Sarajevu, 14.06.1988
  7. Ilija Janković, ??????, Elektrotehnički fakultet Istočno Sarajevo, 29.06.1990
  8. Igor Hot, ??????, Elektrotehnički fakultet u Sarajevu, 20.12.1990
  9. Emir Čengić, ???????, Elektrotehnički fakultet u Sarajevu, 17.07.1991
  10. Rizah Memišević, ???????, Elektrotehnički fakultet u Sarajevu, 07.02.1992
Spisak rezultata R205 - Mentorstvo diplomskog radaBroj
  1. Kostadinović Miroslav, Laplasova jednačina u elektromagnetici, Elektrotehnički fakultet Istočno Sarajevo, 04.02.2005
  2. Darko Šuka, ?????, Elektrotehnički fakultet Istočno Sarajevo, 27.06.2007
  3. Nikola Davidović, ??????, Elektrotehnički fakultet Istočno Sarajevo, 15.12.2008
Spisak rezultata R300 - Rad na projektu
Spisak rezultata R302 - Rukovođenje projektom nacionalnog značajaBroj
10 
  1. B. Krstajić, Z. Ljuboje: Projekt baze podataka informacionog sistema Univerziteta u Istočnom Sarajevu, izvedbeni projekat, februar 2009., finansirao Rektorat Univerziteta u Istočnom Sarajevu, Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, 01.02.2009 - 31.12.2009, Projekti radjeni za Univerzitet u Istočnom Sarajevu
  2. Program obezbjedjivanja i održavanja opreme i prostora za naučno-istraživački rad u 2009. godini, Ministarstvio nauke RS, ugovor broj 19/6-020/968-22/09, 2009. godine, Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, 01.05.2009 - 31.12.2009, Projekat ministarstva nauke i tehnologije
  3. B. Krstajić, Z. Ljuboje, R. Kovačević, V. Malenica, S. Terzić, S. Ćosić: Elaborat o finansiranju Univerziteta u Istočnom Sarajevu u 2008. godini, finansirao Rektorat Univerziteta, jul 2009, Istočno Sarajevo, Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, 01.07.2009 - 31.12.2009, Projekti radjeni za Univerzitet u Istočnom Sarajevu
  4. Program obezbjedjivanja i održavanja opreme i prostora za naučno-istraživački rad u 2010. godini, Ministarstvio nauke RS, ugovor broj 19/6-020/968-8/10, 2009. godine, Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, 01.05.2010 - 31.12.2010, Projekat ministarstva nauke i tehnologije
  5. B. Krstajić, Z. Ljuboje, R. Kovačević, V. Malenica, S. Terzić, S. Ćosić: Elaborat o finansiranju Univerziteta u Istočnom Sarajevu u 2009. godini, finansirao Rektorat Univerziteta, oktobar 2010, Istočno Sarajevo, Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, 15.05.2010 - 15.10.2010, Projekti radjeni za Univerzitet u Istočnom Sarajevu
  6. B. Krstajić, D. Šuka, G. Vuković, A. Simović, N. Davidović: Procjena individualne izloženosti radiofrekventnim emisijama baznih stanica mobilne telefonije u urbanom području, Ministarstvo nauke i tehnologije RS, ugovor broj 19/6-020/961-87/10, Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, 01.11.2010 - 01.11.2011, Projekat ministarstva nauke i tehnologije
  7. B. Krstajić, Z.Ljuboje, R.Kovačević, V. Malenica, S. Terzić, S. Ćosić: Elaborat o finansiranju Univerziteta u Istočnom Sarajevu u 2010. godini, finansirao Rektorat Univerziteta, oktobar 2012, Istočno Sarajevo, (Rješenje Rektora broj:2494/12 od 29. 10. 20, Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, 29.10.2012 - xx.xx.xxxx, Projekti radjeni za Univerzitet u Istočnom Sarajevu
  8. B. Krstajić, Z. Ljuboje, R. Kovačević, V. Malenica, S. Terzić, S. Ćosić: Elaborat o finansiranju Univerziteta u Istočnom Sarajevu u 2011. godini, finansirao Rektorat Univerziteta, Istočno Sarajevo, (Odluka Rektora broj 1601/13 od 19. 6. 2013. godine), Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, 19.05.2013 - xx.xx.xxxx, Projekti radjeni za Univerzitet u Istočnom Sarajevu
  9. B. Krstajić, Z. Ljuboje, R. Kovačević, V. Malenica, S. Terzić, S. Ćosić: Elaborat o finansiranju Univerziteta u Istočnom Sarajevu u 2011. godini, finansirao Rektorat Univerziteta, maj 2013., Istočno Sarajevo, (Odluka Rektora broj 1601/13 od 19. 6. 2013. , Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, 19.06.2013 - xx.xx.xxxx, Projekti radjeni za Univerzitet u Istočnom Sarajevu
  10. B. Krstajić, Z. Ljuboje, R. Kovačević, V. Malenica. S. Terzić, S. Ćosić: Elaborat o finansiranju Univerziteta u Istočnom Sarajevu u 2012. godini, finansirao Rektorat Univerziteta, april 2014., Istočno Sarajevo, (Odluka Rektora broj 2880/13 od 18. 11. 201, Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, 01.02.2014 - xx.xx.xxxx, Projekti radjeni za Univerzitet u Istočnom Sarajevu
Spisak rezultata R305 - Učešće u izradi projektaBroj
18 
  1. Izbor metoda za proračun električnih polja na digitalnom računaru i optimizacija provodnih izolatora za prekidačke i sabirničke sisteme napona 110 kV i više, Projekat rađen za Republičku zajednicu za NIR, 1977., Elektrotehnički fakultet Sarajevo, 01.03.1977 - 01.03.1978, SIZ nauke BiH
  2. Analiza polja provodnog izolacionog elementa oblika lijevka. Rađeno za Energoinvest - IRCE, 1979., Elektrotehnički fakultet Sarajevo, 01.02.1979 - 31.12.1979, Projekti za privredu BiH
  3. Katodna zaštita u funkciji zaštite cjevovoda. Studija rađena za SOUR Unioninvest, 1981., Elektrotehnički fakultet Sarajevo, 01.02.1981 - 01.03.1983, Projekti za privredu BiH
  4. Studija uzemljenja, prenapona i sigurnosti mreže 10 kV Igman Bjelašnica ZOI 84. Rađeno za Elektrodistribuciju "V. P. Valter", oktobar 1983., Elektrotehnički fakultet Sarajevo, 01.02.1983 - 30.10.1983, Projekti za privredu BiH
  5. Izbor sistema uzemljenja zvjezdišta 10 kV mreže Bjelašnica-Igman. Rađeno za Elektrodsitribuciju „V.Perić Valter“, 1984. , Elektrotehnički fakultet Sarajevo, 01.01.1984 - 31.12.1984, Projekti za privredu BiH
  6. Razvoj metoda i programa za proračun i optimizaciju izolacionih elemenata složenog trodimenzionalnog oblika. SIZ nauke BiH, decembar 1984., Elektrotehnički fakultet Sarajevo, 01.01.1984 - 31.12.1984, SIZ nauke BiH
  7. Numerički proračun temperaturnih polja za sklopove sa elektrootpornim grijačima. Rađeno za RO Armature - Energoinvest, novembar 1984. , Elektrotehnički fakultet Sarajevo, 01.02.1984 - 30.11.1984, Projekti za privredu BiH
  8. Računarsko modelovanje i eksperimentalno ispitivanje kondenzatorskih mašina za elektrootporno zavarivanje, SIZ nauke BiH i Energoinvest - Energetska elektronika, 1985-1988. , Elektrotehnički fakultet Sarajevo, 01.05.1985 - 30.09.1988, Projekti za privredu BiH
  9. Razvoj računarski orijentisanih metoda proračuna 3D elektromagnetnih polja u cilju istraživanja optimalnih performansi elektromagnetnih sklopova i uređaja. SIZ nauke BiH, 1985 - 1988. , Elektrotehnički fakultet Sarajevo, 01.05.1985 - 01.05.1988, SIZ nauke BiH
  10. Teorijska analiza rada generatora elektronskog snopa za zavarivanje i izrada programa za računarsko modeliranje snopa 60 kV, 15 kW. Naručeno od "Energetske elektronike" OOUR "Industrijska automatika", Ugovor broj 06-1-2029/85 od 8. 11. 1985., Elektrotehnički fakultet Sarajevo, 10.11.1985 - 31.12.1986, Projekti za privredu BiH
  11. Razvoj računarskih modela procesa elektrootpornog zavarivanja kondenzatorskom mašinom i njegova eksperimentalna provjera, SIZ nauke BiH, 1986-1988. , Elektrotehnički fakultet Sarajevo, 01.04.1986 - 01.04.1988, SIZ nauke BiH
  12. Razvoj numeričkih metoda i tehnologija opšteg karaktera. Društveni cilj VIII-b, tematska oblast 12, naučni projekat 2: Razvoj i implementacija visoko integrisanih CAD sistema za projektovanje komponenti elektroenergetskih sistema, SIZ nauke BiH, 1988 – 19, Elektrotehnički fakultet Sarajevo, 01.02.1988 - 01.02.1992, SIZ nauke BiH
  13. Computer Based Methods for Calculation of 3D Electrostatic Field. Projekt rađen u saradnji sa Tehničkim univerzitetom u Minhenu u okviru YU-NJEMAČKE međunarodne naučno-tehnološke saradnje, 1988 – 1990. Finansirao Int. Bireau – Kernforschungsanlage Julich , Elektrotehnički fakultet Sarajevo, 01.06.1988 - 31.12.1990, Naučno-tehnička saradnja YU - NJEMAČKA
  14. Calculation and Modelling of 3D Electromagnetic Fields. Trogodišnji istraživački projekat koji je finansirala američka Nacionalna agencija za nauku (NSF) u sklopu YU-USA fonda za naučna istraživanja (Grant JF 824, 1989 – 1992), Elektrotehnički fakultet Sarajevo, 01.05.1989 - 01.04.1992, YU-USA fond za naučna istraživanja
  15. Piloting Solutions for Alleviating Brain-Drain in South East Europe, (Projekat finansiran od međunarodne grupacije UNESCO - Hewlett Packard Partnersh, Realizatori: Konzorcijum više različitih fakulteta sa prostora bivše Jugoslavije, april 2004 - decembar , Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, 01.04.2004 - 31.12.2005, Projekat za inostranog naručioca
  16. SEE-GRID-1, South-Estern European Grid-enabled eInfrastructure Development 1, FP6 Reserach Infrastructures, Realizator Konzorcijum više institucija Jugoistočne Evrope, maj 2004 – mart 2006, Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, 01.05.2004 - 30.04.2006, FP6
  17. Računarski podržano projektovanje i analiza rada visokonaponskih uređaja, faza I, 2005-2006. (Ministarstvo nauke i tehnologije Republike Srpske, ugovor broj 06/6-020/961-90/05-1), Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, 01.05.2005 - 01.05.2006, Projekat ministarstva nauke i tehnologije
  18. Računarski podržano projektovanje i analiza rada visokonaponskih uređaja, faza II, 2006-2007. (Ministarstvo nauke i tehnologije Republike Srpske, ugovor broj 06/0-020/961-78/06)., Elektrotehnički fakultet, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, 01.05.2006 - 01.05.2007, Projekat ministarstva nauke i tehnologije
Spisak rezultata R80 - Disertacije i magistarske teze
Spisak rezultata R82 - Odbranjena magistarska tezaBroj
  1. Božidar Krstajić, Komutacioni prenaponi na elektrolučnim pećima, Elektrotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Zagreb, 28.09.1977
Spisak rezultata R81 - Odbranjena doktorska disertacijaBroj
  1. Božidar Krstajić, „Jedan novi pristup proračunu i optimizaciji 3D elektrostatičkih polјa metodom integralnih jednačina“, Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Sarajevu, Sarajevo , 25.02.1986